Jednoduché citronové sušenky

Možná se vám to taky někdy stalo či stane. O víkendu znenadání dostanete chuť na sušenky a zásoby jsou prázdné. No co, radost si neupřete, sušenky jednoduše upečete.

Postačí vám k tomu pár základních ingrediencí, ze kterých uplácáte těsto, vyválíte, vykrájíte a upečete. Trochu mi to připomnělo předvánoční pečení, naštěstí od Vánoc už uplynulo dost času na to, abych to válení a vykrajování těsta neproklínala :-)

Sušenky byly moc dobré a nedožily se u nás druhého dne. Jen ten recept jsem si v šuplíku sušila dost dlouho, tak teď se o něj konečně podělím. Ačkoliv zásluhy mám na něm pramalé, inspirovala jsem se totiž receptem Lucie z Pěkně vypečeného blogu, jejíž kuchařku jsem našla pod stromečkem.

Co si připravit (na 3-4 plechy sušenek):

  • hrnek hladké mouky (zhruba 150 g), ještě lepší bude mouka na křehká těsta
  • půl hrnku cukru moučka (cca 80 g)
  • 1 vejce
  • 100 g másla
  • lžíce šťávy z citronu
  • kůra z citronu (ideálně bio)

Jak na to:

Mouku spolu s cukrem prosejte a zapracujte do ní studené na kostky nakrájené máslo. Přidejte vejce a šťávu z citronu spolu s nastrouhanou kůrou. Propracujte do hladkého těsta (buď pěkně růčo nebo v robotu), zabalte do potravinářské fólie a nechte asi hodinu odležet v lednici.

Poté si předehřejte troubu na 180°C, vyložte plech pečicím papírem a dejte se do vyvalování těsta (dobře to půjde po částech na dobře pomoučněné ploše). Pomocí vykrajovátka nebo skleničky (jako já :-) ) vykrajujte z plátu těsta kolečka, přeneste na plech a máte-li razítka na sušenky, pak ještě vykrojené tvary orazítkujte.

Pečte asi 10 minut, dokud nezačnou sušenky chytat zlatavou barvu. Pro jistotu je v troubě kontrolujte. Nechte vychladnout a s chutí konzumujte, nebo vložte do sáčku/uzavřené krabičky (aby nenavlhly) a s radostí darujte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s