Zázvorový sirup pro zdraví

Zázvorový sirup s medem

První letošní sníh zdál se být dobrou příležitostí k vytvoření tohoto krásně zlatavého zdravotního sirupu. Možná, že už vás při letošních listopadových mrazících nějaké to nachlazení dostihlo. Abyste měli proti dalším rýmičkám zbraň, bude tohle ta správná volba!

Zázvorový sirup jsem dělala poprvé na podzim 2015 jako záchranný lék na všechny ty neduhy ze sychravého počasí. Byl to velký hit, jenomže jsem si tehdy – já hloupá – nepoznamenala přesně podíl ingrediencí a postup, takže k dokonalosti toho prvního se průběžnými pokusy zatím postupně přibližuju. Ale jelikož už jsem blízko dostatečně, řekla jsem si, že nazrál čas, podělit se o něj i tady.

Co tedy budete potřebovat?

  • 150 g čerstvého zázvoru
  • 600 ml vody
  • 250 g světlejšího třtinového cukru
  • 1 větší citron
  • 2 velké lžíce medu

Postup:

Zázvorový kořen oloupejte (dobře to jde opačným koncem lžíce, pokud vám nevadí ztráty na životech, ehm materiálu, využijte škrabku na brambory) a nakrájejte na tenčí plátky. Do hrnce si nalijte vodu, vložte oloupaný zázvor a začněte zahřívat. Zázvor údajně potřebuje delší dobu varu, aby uvolnil všechny své prospěšné látky, takže nechte probublávat asi tak půl hodiny.

Mezitím si pokrájejte na plátky citron a zhruba po 15 minutách ho přidejte k zázvoru. Poté přisypte cukr a zahřívejte vše společně ještě asi 10 minut.

Med můžete přidat hned po odstavení z plotny, nebo – dbáte-li na to, abyste mu nespařili vitamíny – ho vmíchejte poté, co tekutina trochu zchladne.

Hotový sirup přecedíme (ideálně přes plátno) do čistých lahví. Z uvedeného množství ho získáte zhruba půl litru a vsadím se, že u vás dlouho nevydrží.

Lze ho užívat klasicky jako meducínku na lžičku, dávat si ho jako upgradované sladidlo do čaje nebo pít ředěný jako šťávu (při tom ale trochu ztrácí říz :-) ).

Zázvorový sirup s medem

Zázvorový sirup s medem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s